Access Keys:

 
 
Windmill Integrated Primary School, Dungannon
School Meals Price Increase The price of a school meal will increase from 1st September to £2.70 per day/£13.50 per week for children in P1-P7.  A Nursery school meal will cost £2.50 per day/£7.50 per week (for 3 days).  Cheques should be made payable to Windmill I.P.S.   |   To all our Windmill Pupils and families keep safe and have a lovely summer break.   |   AmmA Centre Workshop Armagh check Parents area for info   |  

Calendar

April 2017 May 2017 June 2017
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Mon 1
Bank Holiday
Tue 2
Transfer Class after school
Cycling Proficiency- P7 (Bring bicycle and helmet)
Young Enterprise programme- Our Community (9.15am- 12.20pm -P4)
P7 Love for Life programme at St.Andrew's Parish Church Hall (9.00am-12.30pm)
After School Football-Primary 5-7 (3-4pm)
Art & Technology at ICD (3-4.30pm for P5-P7)
Wed 3
Piano lessons
P7 Leavers photographs (1.30-3pm)
Football (Primary 1 to Primary 5)
Science2Life workshop with Windmill Nursery and Bush Nursery (9.30am-11.30am in Assembly Hall at Windmill Primary )
After School Computer Club-Primary 5-7 (3-4pm)
After School Bible Club- P4-P7 (3-4pm)
After School Rugby- P5-7 (3-4pm)
STEAM Team at St. Patrick's College (3-4.30pm)
Thu 4
P3 Swimming
Transfer Class after school
Eco-Council and Primary 3 JH- Polli:Nation project (1.10-3pm )
Primary 4 Shared Education programme with Bush Primary (9.15am- 12.20pm)
After School Art Club- P5-P7 (3-4pm)
After School Games Club-P3&P4 (3-4pm)
After School Basketball Club-P5-P7 (3-4pm)
Fri 5
Primary3 Mrs J Mitchell's Class Assembly Time (9:30am)
After School Gymnastics-P5-P7 (3-4pm)
Sat 6

Sun 7
Primary 7 Confirmation (3pm)
Mon 8
Sentinus Robotics Workshop at ICD for P4-P7 pupils and parents (6.30-8.30pm)
After School Mandarin Chinese (3.10-4.10pm)
Tue 9
Amazing Journey for whole school
Cycling Proficiency- P7 (Bring bicycle and helmet)
Primary 3 Shared Education with Bush Primary (9.15-12.30pm at Windmill)
Transfer Class after school
Health Appraisals -Primary 1 (9.00am-12.20pm)
After School Gymnastics- Primary 4 (3-4pm)
After School Football-Primary 5-7 (3-4pm)
Art & Technology at ICD (3-4.30pm for P5-P7)
Wed 10
Piano lessons
Football (Primary 1 to Primary 5)
Health Appraisals -Primary 1 (9.00am-12.20pm)
Primary 5 Shared Education with Bush Primary at Parkanaur (9.15am-2pm)
After School Rugby- P5-7 (3-4pm)
After School Bible Club- P4-P7 (3-4pm)
After School Computer Club-Primary 5-7 (3-4pm)
STEAM Team at St. Patrick's College (3-4.30pm)
Thu 11
P3 Swimming
Primary 6 Shared Education trip to Oxford Island with Bush Primary (9.15am-2.00pm)
Transfer Class after school
Health Appraisals -Primary 1 (9.00am-12.20pm)
After School Basketball Club-P5-P7 (3-4pm)
After School Games Club-P3&P4 (3-4pm)
After School Art Club- P5-P7 (3-4pm)
Fri 12
Primary 3 Mrs J Hughes Class Assembly (9.30am)
Girls' Football Roadshow at Loughview (10-12 noon)
Health Appraisals -Primary 1 (9.00am-12.20pm)
After School Gymnastics-P5-P7 (3-4pm)
Sat 13

Sun 14

Mon 15
Walk to School week
After School Mandarin Chinese (3.10-4.10pm)
Tue 16
Primary 3 JM visit Oxford Island with Bush Primary School (All day)
Transfer Class after school
Cycling Proficiency- P7 (Bring bicycle and helmet)
Business Beginnings - Primary 7
Walk to School week
After School Football-Primary 5-7 (3-4pm)
After School Gymnastics- Primary 4 (3-4pm)
Art & Technology at ICD (3-4.30pm for P5-P7)
Wed 17
Football (Primary 1 to Primary 5)
Piano lessons
STEAM team at St. Patrick's College (3-4.30pm)
Walk to School week
After School Rugby- P5-7 (3-4pm)
After School Bible Club- P4-P7 (3-4pm)
After School Computer Club-Primary 5-7 (3-4pm)
Thu 18
Primary 6 and Primary 7 pupils participating in science and Technology Challenge at Armstrong Primary School (9.30am-12.30pm)
P3 Swimming
Transfer Class after school
Walk to School week
After School Basketball Club-P5-P7 (3-4pm)
After School Art Club- P5-P7 (3-4pm)
After School Games Club-P3&P4 (3-4pm)
Fri 19
Primary 5 Class Assembly (9.30am)
Walk to School week
Tri-County Football blitz at Mid- Ulster Arena cookstown, (All day)
After School Gymnastics-P5-P7 (3-4pm)
Sat 20
Primary 7 parents receive placement letters for Secondary Education
Windmill's Annual Sponsored Walk (3pm)
Sun 21

Mon 22
Gardening (All day )
Bee Safe Event held in St. Andrew's Parish Hall (9.50-11.30am)
Book Fair
After School Mandarin Chinese (3.10-4.10pm)
Tue 23
Cycling Proficiency- P7 (Bring bicycle and helmet)
Transfer Class after school
Book Fair
After School Gymnastics- Primary 4 (3-4pm)
After School Football-Primary 5-7 (3-4pm)
Wed 24
Piano lessons
Football (Primary 1 to Primary 5)
Primary 3 Art with Grainne Kielty
Book Fair
After School Bible Club- P4-P7 (3-4pm)
After School Computer Club-Primary 5-7 (3-4pm)
After School Rugby- P5-7 (3-4pm)
STEAM Team at St. Patrick's College (3-4.30pm)
Thu 25
Transfer Class after school
P3 Swimming
Book Fair
Reading Workshop for Parents (7-8.30pm)
P1 Shared Education at Windmill (9.15am-12.15pm)
Shared Education - Primary 2 to Bush Primary (9.15am-12.15pm)
After School Basketball Club-P5-P7 (3-4pm)
After School Games Club-P3&P4 (3-4pm)
After School Art Club- P5-P7 (3-4pm)
Fri 26
Non- uniform Day
After School Gymnastics-P5-P7 (3-4pm)
Sat 27
First Holy Communion (11am at St. Patrick's Church, Dungannon)
Sun 28

Mon 29
Bank Holiday
Tue 30
INSET (School Closed)
Wed 31
Art workshop with Nursery
Piano lessons
Football (Primary 1 to Primary 5)
After School Bible Club- P4-P7 (3-4pm)
After School Computer Club-Primary 5-7 (3-4pm)
After School Rugby- P5-7 (3-4pm)
STEAM Team at St. Patrick's College (3-4.30pm)

Subscribe to the calendar
Download calendar